Valminud on Kliimaministeeriumi poolt tellitud analüüs patareide ja akude kogumisvõrgustiku kohta, mille eesmärk oli uue patareimääruse valguses hinnata olemasolevat kogumisvõrgustikku ning teha ettepanekud, mis tagaks patareidirektiivi ja patareimääruse kogumisnõuete täitmise.
Kogumise määrad ja ringlussevõtt
Eestis on mootorsõidukite akude kogumise tase ja ringlussevõtu efektiivsus väga kõrge. Seevastu on kantavate patarei- ja akujäätmete kogumise tase liialt madal.
2022. a saavutati kogumise määraks 43,7%, mis on veidi madalam nõutud minimaalsest 45%. Patareimäärusest tulevad juba uued eesmärgid, 2028. aastaks tuleb saavutada kogumise määr 63% ja 2031. aastaks 73%. Patareimäärusest lisandub nüüd ka eraldi kogumise määr kergtranspordivahendite akudele – 2029. aastaks tuleb saavutada kogumise määr 51% ja 2032. aastaks 61%. Seega tuleb Eestis oluliselt parandada kantavate patarei- ja akujäätmete kogumist ning hakata tähelepanu pöörama ka kergtranspordivahendite akude kogumisele.
Kogumise korraldus
Kasutatud patareide ja akude kogumine on suuresti turustaja ülesanne, sest igas oma müügikohas on ta kohustatud tasuta tagasi võtma turustatava patarei või akuga sama liiki patareist või akust tekkinud jäätmed. Patarei ja aku tootja või tootjate ühendus (TVO) peab turustajat varustama vajaliku kogumismahutiga. TVO-d teenindavad, st tühjendavad kogumismahuteid ligikaudu 1700 erinevas kogumiskohas. Kogumismahutite täituvus on sealjuures väga erinev, mistõttu on ka tühjendamiste sagedus erinev, vahel vaid kord kahe aasta jooksul. Niisamuti on kogumismahutite olukord väga erinev – liialt sage on olukord, kus kogumiskast on avatud või katkine.
Müügikohtades kantavate patareide ja akude kogumisest ülevaate saamiseks viidi läbi kohtvaatlused. Külastati kauplusi, tanklaid ja kaubanduskeskusi Harju, Pärnu, Rapla, Järva, Jõgeva, Tartu, Lääne-Viru ja Ida-Viru maakondades, kokku 85 erinevat müügikohta. Kokkuvõttes on patareide ja akude tagastamiseks müügikohtadesse on loodud üsna head tingimused. Vaid 10 müügikohas puudus kogumismahuti, kuid enamasti oli müügikoht nõus kasutatud patareid vastu võtma. Vaid ühes kaupluses sellest keelduti ja ei osatud ka öelda, kuhu peaks kasutatud patareid ja akud viima.
Kasutajate teadlikkus
Läbi viidud turu-uuring andis teadmise, et inimesed üldiselt teavad, et vanu patareisid ja akusid ei tohi visata segaolmejäätmete konteinerisse, kuid vähem teatakse, et neid saab tagasi viia müügikohtadesse, isegi siis kui need ei ole sellest müügikohast ostetud. Küsimustikule vastanute puhul on teadlikkus võimalusest viia jäätmeteks muutunud patareid ja akud nende müügikohtadesse, mõnevõrra kõrgem meestel, eesti rahvusest inimestel ja vanuses üle 50. Haridusel ja elukohal ei ole suurt teadlikkuse erinevust.
Patareide ja akude kogumise korralduse parandamiseks tuleks inimesi rohkem teavitada patareide ja akude liigiti kogumise vajadusest ning tagastamise võimalustest. Ühtlustada kogumislahendused, sh viidad ja paiknemine müügikohtades. TVO-de poolt turustajatele antavad kastid peaks olema selgelt eristatavad tavapärastest kaubakastidest, olema erksavärvilised, silmatorkavad ja lihtsa sõnumiga. Kaubandusketid peaks jälgima, et nende kõikides müügikohtades oleks ühtne tagasivõtu korraldus ja töötajad ühte moodi instrueeritud.